در گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت داده‌سامانه فن‌آوا مطرح شد

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

   ارائه زیرساخت ابری به استارت آپ‌ها

  در گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت داده‌سامانه فن‌آوا مطرح شد

  دیتاسنتر شرکت داده‌سامانه فن‌آوا در سال‌های گذشته میزبان مشتریان بزرگ و مهمی بوده و رشد مناسبی را تجربه نموده است. اما سکون در سایه این موفقیت، می توانست خطایی بزرگ و استراتژیک در ترسیم آینده این شرکت باشد. از این رو بعد از بررسی trend های جهانی در حوزه کسب و کار مرکز داده، توسعه پلتفرم ابری در دستور کار مدیریت و کارشناسان این شرکت قرار گرفته است...

 به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: دیتاسنتر شرکت داده‌سامانه فن­آوا در سال‌های گذشته میزبان مشتریان بزرگ و مهمی بوده و رشد مناسبی را تجربه نموده است. اما سکون در سایه این موفقیت، می توانست خطایی بزرگ و استراتژیک در ترسیم آینده این شرکت باشد. از این رو بعد از بررسی trend های جهانی در حوزه کسب و کار مرکز داده، توسعه پلتفرم ابری در دستور کار مدیریت و کارشناسان این شرکت قرار گرفته است.

در 27 آذرماه سال‌ جاری از پلتفرم ابری شرکت داده‌سامانه و اتاق ایزوله این شرکت که برای ارائه خدمات به شرکت فن‌آوا کارت طراحی و اجرا شده بود رونمایی شد. در خصوص این دو اتفاق مهم با جناب آقای دکتر حمیدرضا نائینی مدیرعامل شرکت داده سامانه فن‌آوا به گفت‌وگو پرداختیم.

 در حال حاضر چشم انداز و ماموریت شرکت داده سامانه فن آوا چیست؟

شرکت داده سامانه فن‌آوا به‌عنوان یک شرکت پیشرو در حوزه ارائه خدمات مرکز داده می‌باشد و چشم انداز شرکت با توجه به رصد تکنولوژی‌های روز در این حوزه، ارئه خدمات نوآورانه و پیشرو در حوزه زیرساخت و پلتفرم ابری، همراه با خلق تجربه برتر مشتریان است.

جهت رسیدن به این چشم انداز ماموریت­های زیر برای شرکت تعریف شده است.

ارائه سرویسهای نوین Cloud ، ارائه بهترین خدمات نگهداری و ذخیره سازی داده با امنیت بالا و ارائه ارتباطات پرسرعت با استفاده از شبکه زیرساخت دیتای کشور.

 جهتگیری شرکت داده ‌سامانه در خصوص راه‌اندازی پلتفرم ابری مختص خود چیست؟

پلتفرم ابری، دارایی نامشهود بسیار باارزشی برای شرکت‌هایی است که در حوزه داده به‌صورت جدی فعال هستند و اهمیت این موضوع به ‌اندازه‌ای است که می‌توان آن را یک دارایی کلیدی استراتژیک نامید. با این پلتفرم ابری، دارایی‌های شرکت داده سامانه ارتقای زیادی پیدا خواهد کرد و به‌واسطه آن می‌توان از فرصت‌هایی که در بازار وجود دارد،  بهره‌برداری بهتری انجام داد.

با توجه به شکل گیری زیرساخت ابری و ایجاد  تیم‌های تخصصی و توسعه خدمات و سرویس‌های ارائه شده، همزمان شرکت اقدام به بروزرسانی استانداردهای ISO در روال‌های اجرایی خود نموده است. همچنین با توجه به توسعه زیرساخت ابری با اتکا به توان و دانش داخلی شرکت، اقداماتی جهت اخذ گواهینامه دانش بنیان نیز صورت گرفته است.

 این پلتفرم چه کاربردی دارد و چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

در مرحله اول این سامانه خدمات زیرساخت به‌عنوان سرویس(Infrastructure as a Service)  یا به اختصار IaaS را به استارت‌آپ‌ها، شرکت‌ها، اپ‌ها و وب‌سایت‌ها ارائه می‌دهد که در این سرویس مشترکین می‌توانند به‌صورت آنی سرویس و زیرساخت ابری خود را به صورت آنلاین سفارش داده و ازطریق پنل مرکزی مدیریت کنند. در فازهای بعدی ارائه سرویس platform as a services برنامه ریزی شده است.

 این پلتفرم ابری به لحاظ فنی میزبان چه تعداد مشتری می­باشد؟

ما در حال ایجاد یک ظرفیت بسیار عمده‌ هستیم که در مقایسه با تمام سرمایه‌گذاری‌هایی که قبلا در شرکت شده برابری می‌کند. به لحاظ زیرساخت‌های سخت‌افزاری که در اختیار داریم، می‌توانیم پذیرای تعداد بسیار زیادی از مشتریان باشیم اما ممکن است یک مشتری تمام ظرفیت ما را خریداری کند و یا ممکن است 10 یا 100 مشتری همه ظرفیت ما را به‌خود اختصاص دهند. این به نوع درخواست مشتری بستگی دارد. اما اگر بخواهم کمی فنی صحبت کنم و اگر بخواهیم نگاه شاخصه‌ای داشته باشیم باید بگویم که برای روز صفر، این سیستم 50 ترابایت  RAM و 1 پتابایت فضای ذخیره سازی را فراهم می­کند. لذا ما ظرفیت بسیار بالایی در اختیار داریم اما هنوز پیش‌فروش را آغاز نکرده‌ایم.

 همزمان با افتتاح پلتفرم ابری از اتاق ایزوله شرکت فن‌‌آوا کارت نیز رونمایی شد. لزوم راه‌اندازی این اتاق‌ چه بود؟

شاپرک استانداردهایی برای شرکت‌های PSP اعلام کرده است که بر اساس آن تجهیزات هاستینگ PSP  باید در اتاق مجزا و ایزوله باشد و ویژگی ها و الزامات خاصی را در این خصوص اعلام کرده  که می‌بایست توسط همه PSP ها از جمله فن‌‌آوا کارت رعایت شود. ما قبلا هم یک اتاق ایزوله برای این شرکت آماده کرده بودیم. اما چون حجم تراکنش‌ها و میزان مشتریان این شرکت افزایش پیدا کرده بود، راه‌اندازی یک اتاق جدید الزامی می‌نمود و ما این اتاق را با فن‌آوری‌های جدیدتری راه‌اندازی نمودیم.

ویژگی های این اتاق ایزوله چیست؟

در ساخت اتاق ایزوله علاوه بر رعایت استانداردهای ساخت مرکز داده، الزامات شاپرک برای شرکتهای PSP نیز در نظر گرفته شده است.

استفاده از بتن سبک جهت کف، استفاده از دو  UPS و دو ژنراتور جداگانه، سیستم اطفاء حریق FM200 و... از جمله ویژگی­های این اتاق می­باشد.

 دلیل این همه سرمایه‌گذاری‌های چیست؟

هرچقدر ضریب نفوذ سرویس‌های ما در برای مشتریان افزایش پیدا می‌کند، قابلیت اتکا به زیرساخت‌ها هم باید افزایش پیدا کند و این سرویس‌ها باید پایدارتر باشند. از طرفی با توجه به بازار رقابتی که وجود دارد نیاز به زیرساخت‌های جدید بسیار حس می‌شود. لذا برای بقا در بازار و جلب رضایت مشتریان، این سرمایه‌گذاری‌ها لازم است.

طراحی و نگهداری این اتاق‌ها به صورت کامل توسط تیم فنی داده سامانه انجام شده است اما برای اجرای سیستم های تخصصی از قبیل برق، اطفای حریق، سیستم خنک کننده و ... از توان شرکت‌ها و پیمانکارهای مطرح در این حوزه استفاده شده است.

 


تاریخ : 1397/11/29-12:39:03 | بازدید : 1774
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *