خطرات و فرصت‌ها

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  ظرفیت‌های کارآفرینی اینترنت اشیا

  خطرات و فرصت‌ها

  ماهنامه فن آوا در آخرين شماره منتشر شده نوشت: اينترنت اشيا امروزه در سراسر جهان در حال توسعه است، بر اساس پيش بيني‌هاي موسسات معتبر تحقيقاتي در دنيا، تا سال 2020 ميلادي، حدود 50 ميليارد ابزار و وسيله در حوزه اينترنت اشيا به اينترنت متصل خواهند شد. اما در ايران همچنان نگاه امنيتي به آن وجود دارد...

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: ماهنامه فن آوا در آخرین شماره خود در خصوص اینترنت اشیاء نوشت:

اینترنت اشیا امروزه در سراسر جهان در حال توسعه است، بر اساس پیش بینی‌های موسسات معتبر تحقیقاتی در دنیا، تا سال 2020 میلادی، حدود 50 میلیارد ابزار و وسیله در حوزه اینترنت اشیا به اینترنت متصل خواهند شد. اما در ایران همچنان نگاه امنیتی به آن وجود دارد. با این‌همه برخی از مدیران دولتی به ویژه آن‌هایی که در حوزه اینترنت اشیا فعالیت می‌کنند بر این باور هستند که این حوزه می‌تواند اشتغال‌زایی بسیاری به همراه داشته باشد، چنانکه فرزاد ابراهیمی رییس آکادمی ملی اینترنت اشیای کشور عنوان کرده با توسعه اینترنت اشیا می‌توان سالانه 10 هزار شغل در کشور ایجاد کرد و با گسترش اینترنت اشیا می‌توان تهدیدهای تحریم را به فرصت تبدیل کرد.

او بیان کرده است که ایران با دارا بودن نیروی انسانی کارآمد می‌تواند به جای کشورهای چین، هند و سایرین، طراحی، ساخت و تولید تجهیزات سخت‌افزاری و سرویس‌های مختلف در حوزه اینترنت اشیا را بر عهده بگیرد.

البته اینترنت اشیا مانند سایر فناوری‌ها می‌تواند مولد تهدیداتی هم باشد. پیش از این سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور اعلام کرده بود که اینترنت اشیا می‌تواند تهدیدی برای کشور باشد.

به گفته سردار جلالی اینترنت اشیا ارتباط بین تمام اجزای موجود در کره زمین را برقرار می‌سازد و این ارتباط تبادل، تحلیل، کنترل، فرمان‌پذیری و سپس هدایت را ممکن می‌سازد. بنابراین اینترنت اشیا می‌تواند تهدید اساسی برای کشور در آینده شود. ما با فرآیند هوشمندسازی زیر ساخت‌ها و اشیاء مواجه هستیم؛ در واقع استفاده از تجهیزات هوشمندی مثل اسمارت تی وی و اسمارت‌ فون و غیره باعث شده تا با پدیده اسمارت نت مواجه شویم.

او با اشاره به راهکار کره شمالی برای برخورد با تهدیدهای فناوری اظهار کرد: فناوری سایبری فرآیندی جهانی است که بخواهیم یا نخواهیم بخشی از زندگی ما را در بر می‌گیرد و البته دولت‌ها هم قدرت ممانعت از ورود فناوری‌ها را ندارند؛ به عبارت دیگر در این رابطه دو راه‌حل در خصوص مواجهه با فناوری‌ها می‌توان انجام داد؛ بدین صورت که یا مانند کره شمالی که اجازه ورود هر فناوری را به داخل کشورش نمی‌دهد برخورد کرد یا از فناوری به صورت کنترل و مدیریت شده استفاده کرد .همچنین حسین فلاح جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بر این باور است که اینترنت اشیا بسیار مفید بوده و تهدیدات در زمینه اطلاعات کلان را می‌توان با حفاظت از آنها رفع کرد.

اینترنت اشیا به خودی خود اشتغالزایی ندارد

مدیرعامل کسب و کار اینترنت اشیا در شرکت فناپ معتقد است که اینترنت اشیا تا زمانی که ارزش افزوده‌ای در کشور ایجاد نکند نمی‌تواند اشتغال‌زایی چندانی داشته باشد چراکه درآمدزایی و مشتری نیز نخواهد داشت. 

محمد حسین نورانیان در گفت و گو با «فن آوا» اظهار کرد: به طور کلی مدیران دولتی، قضایی و امنیتی هرکدام دغدغه‌های مربوط به خودشان را دارند.

او افزود: اینترنت اشیا حوزه‌ای است که ظرفیت‌های بسیار بالایی در کشور دارد و اکنون نیز در این حوزه اقدامات بسیار خوبی در ایران انجام می‌شود و در حال توسعه است و با اینکه ضعف‌ها و محدودیت‌هایی در زمینه اینترنت اشیا در کشور وجود دارد اما فرصت‌های خوبی نیز در زمینه توسعه آن وجود داشته و مدیران نیز نسبت به قبل در این زمینه آگاه‌تر شده اند و دیگر حالت انفعالی ندارند.

نورانیان با اشاره به اینکه نهادهای مختلفی در زمینه اینترنت اشیا در حال فعالیت هستند بیان کرد: شهرداری تهران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه اینترنت اشیا فعالیت هایی داشته‌اند و وزیر ارتباطات نیز تلاش کرده تا از این حوزه حمایت کند. با این‌همه پیچیدگی اینترنت اشیا بسیار زیاد است و ابعاد مختلفی دارد و به همین روی برخی از مسئولان نگرش امنیتی و محافظه کارانه‌ای نسبت به این حوزه دارند.

او در رابطه با امنیت اینترنت اشیا و کاربرانی که از آن استفاده می‌کنند اظهار کرد: به هر روی اینترنت اشیا می‌تواند خطرآفرین نیز باشد، به طور مثال زمانی که شما می‌توانید از راه دور اطلاعات منزل خود را به صورت آنلاین در اختیار داشته باشید، ممکن است هکرها نیز به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند. مگر آنکه اطلاعات در اینترنت اشیا به گونه‌ای مدیریت و ساماندهی شود که امکان دسترسی سودجویان به آن وجود نداشته باشد. یا در زمینه سلامت هوشمند، شما می‌توانید هرلحظه از اطلاعات مرتبط با سلامتی خود با خبر باشید اما این امکان ممکن است برای دیگران نیز ایجاد شود و اگر شخصی ادعا کند که هیچ فردی نمی‌تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد ادعایی بزرگ است که در عمل ممکن است نتوان آن را اثبات کرد.

مدیرعامل کسب و کار اینترنت اشیا با اشاره به مزایای اینترنت اشیا تاکید کرد: البته ارزش افزوده‌ای که اینترنت اشیا ایجاد می‌کند از مضرات و خطرهای آن بسیار بیشتر است و در صورت مدیریت مناسب، می‌توان دست سوءاستفاده‌گران را از آن کوتاه کرد.

او در رابطه با اینکه توسعه اینترنت اشیا می‌تواند کارآفرینی بالایی داشته باشد یا خیر بیان کرد: اینترنت اشیا در صورتی می‌تواند کارآفرینی داشته باشد که ارزش افزوده ایجاد کند، مشتری جذب کند و کارآفرینی کند اما تا زمانی که اینترنت اشیا هیچ ارزش افزوده‌ای نداشته باشد، درآمدزایی هم نخواهد داشت که اشتغال‌زایی به همراه داشته باشد. ممکن است برخی از فعالیت‌های مرتبط با اینترنت اشیا منجر به شکست شوند و به همین روی نتوانند ارزش افزوده‌ای ایجاد کنند، بنابراین کارآفرینی نیز نخواهند داشت.

او در رابطه با کمک اینترنت اشیا به محیط زیست گفت: اینترنت اشیا تنها به جمع آوری اطلاعات می‌پردازد، بنابراین تا زمانی که مدیریت مناسبی وجود نداشته باشد نمی‌تواند تاثیری در بهبود و حفاظت از محیط زیست به همراه داشته باشد. اینترنت اشیا تنها می‌تواند محیط زیست را پایش کند و پایش، به خودی خود نه به محیط زیست کمکی می‌کند و نه به کشاورزی.

نگرانی از جمع آوری اطلاعات

مدیر یک استارتاپ اینترنت اشیا بر این باور است که نگرش امنیتی و سیاسی به اینترنت اشیا به دلیل آن است که اینترنت اشیا به جمع‌آوری اطلاعات به صورت گسترده می‌پردازد و مدیران قضایی و امنیتی نگران آن هستند که این اطلاعات مورد سواستفاده قرار گیرد.

سید جمال سلامت در گفت و گو با «فن آوا» اظهار اظهار کرد: اینترنت اشیا به این  معناست که برای اشیای مختلف موقعیت دیجیتال تعیین کرده و بین اشیا و سرورها تعامل برقرار کنیم. مانند شهری که هریک از افراد آن دارای هویت جداگانه و مستقلی هستند، اینترنت اشیا نیز به هریک از اشیا هویتی تازه می‌بخشد. در واقع اینترنت اشیا موجب می‌شود که اشیای مختلف با یکدیگر در تعامل و ارتباط باشند.

او افزود: به عنوان نمونه اگر بخواهیم به آینده نگاه کنیم، سال‌ها بعد زمانی که شما از مسافرت در حال بازگشت به خانه هستید، در مسیر منزل تصمیم می‌گیرید که با استفاده از کامپیوتر چای دم کنید و زمانی که به منزل رسیدید چای تازه دم بنوشید.

سلامت تاکید کرد: خانه‌های هوشمند یک نمونه کوچک از اینترنت اشیا است و اینترنت اشیا را می‌توان در هر حوزه‌ای و برای هر شی مورد استفاده قرار داد. به طور کلی اینترنت اشیا در تمامی قسمت‌های زندگی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در حوزه‌هایی مانند دامداری، فناوری اطلاعات، صنعت، خدمات و حتی صنعت بیمه می‌تواند به کار گرفته شود. به عنوان نمونه در صنعت بیمه اینترنت اشیا با تحلیل افراد بیمه شده، می‌تواند اطلاعاتی به مدیران و کارگزاران ارائه دهد مبنی بر اینکه کدام راننده رانندگی بی‌خطر و امنی داشته و می‌توان به وی خدمات بیمه‌ای بیشتری ارائه داد و کدام یک به طور خطرناک و بی‌ملاحظه رانندگی می‌کنند و می‌بایست خدمات بیمه‌ای کمتری را به آنها ارائه داد.

او در پاسخ به این پرسش که چرا اینترنت اشیا در ایران و از سوی مسئولان و دولتمردان پذیرفته نشده اظهار کرد: دلیل این امر همان Big Data یا اطلاعات گسترده‌ای است که اشخاص در هنگام استفاده از اینترنت اشیا از آن برخوردار می‌شوند. به عنوان نمونه در راه‌ها زمانی که اینترنت اشیا مورد استفاده قرار می‌گیرد تمامی اطلاعات راه‌ها، تمامی خودروهایی که از مسیر می‌گذرند و پلاک خودروها در اختیار شخص قرار می‌گیرد و این مساله دغدغه‌های امنیتی به‌وجود می‌آورد.

سلامت در پاسخ به این پرسش که راهکار راضی کردن مسئولان و مدیران دولتی برای استفاده از اینترنت اشیا چیست بیان کرد: می‌بایست دانش مسئولان نسبت به اینترنت اشیا بیشتر شود و به آنها آموزش داده شود که اینترنت اشیا می‌تواند چه مزایایی برای کشور به همراه داشته باشد. به عنوان نمونه اگر ما از شبکه‌های اجتماعی درست استفاده کنیم مزایای بسیاری برای ما دارد و اگر استفاده نادرستی کنیم می‌تواند آسیب زا باشد. بنابراین شبکه‌های اجتماعی به خودی خود مضر یا مفید نیستند بلکه نحوه استفاده ما از آن است که می‌تواند ضرر و سود داشته باشد. اینترنت اشیا نیز به همین گونه است و باید مسئولان را آگاه کرد که اگر استفاده مناسب از اینترنت اشیا شود می‌تواند مزایای بسیاری به همراه داشته باشد و فایده آن بسیار بیشتر از ضررهایش است.

مزایای بی شمار اینترنت اشیا

در عین حال که اینترنت اشیا ظرفیت‌های بسیاری برای کارآفرینی و اشتغال زایی دارد اما بسیاری از مدیران و مسئولان قضایی، امنیتی و دفاعی کشور نسبت به این حوزه موضع گیری داشته و آنرا مضر می‌دانند.

حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت و گو با «فن آوا» اظهار کرد: دنیا به سوی تکنولوژی در حال حرکت است و نمی‌توان جلوی توسعه را گرفت و به سمت گسترش تکنولوژی حرکت نکنیم.

او در رابطه با مزایای اینترنت اشیا بیان کرد: اینترنت اشیا می‌تواند در محافظت از محیط زیست، بهینه‌سازی مصرف آب، بهبود وضعیت کشاورزی، جلوگیری از تصادفات بین‌جاده‌ای و بررسی لحظه‌ای جاده‌ها و خیابان‌های کشور، پایش آلودگی هوا و بسیاری از دیگر موارد نقش موثری ایفا کند، البته تنها اطلاع داشتن از این موارد و گردآوری اطلاعات به خودی خود کمکی نمی‌کند و باید اقدامات عملی انجام داد.

او تاکید کرد:اگرچه داده‌های کلان و Big Data در اینترنت اشیا گردآوری می‌شود اما می‌توان سازوکار و مقرراتی ایجاد کرد تا از آنها به خوبی محافظت شده و در اختیار بیگانگان و افراد سودجو قرار نگیرد.

 

 

 

 

 


تاریخ : 1398/02/08-16:21:53 | بازدید : 1116
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *