برنامه‌ها و چالش‌های وزارت ارتباطات در سال 98

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  مهندس حسین فلاح جوشقانی و مهندس سجاد بنابی در گفتگو با فن‌آوا تشریح نمودند:

  برنامه‌ها و چالش‌های وزارت ارتباطات در سال 98

  زمانی که پایان سال فرا می‌رسد، همواره این پرسش ایجاد می‌شود که برنامه دولت برای سال آینده چیست؟ اقداماتی که در نظر گرفته کدام‌ها هستند و برای اصلاح و بهبود عملکرد خود چه راهکارهایی در نظر گرفته است؟ وزارت ارتباطات نیز مانند دیگر نهادهای دولتی برنامه‌هایی را برای سال آینده در نظر گرفته است...

 به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: زمانی که پایان سال فرا می‌رسد، همواره این پرسش ایجاد می‌شود که برنامه دولت برای سال آینده چیست؟ اقداماتی که در نظر گرفته کدام‌ها هستند و برای اصلاح و بهبود عملکرد خود چه راهکارهایی در نظر گرفته است؟ وزارت ارتباطات نیز مانند دیگر نهادهای دولتی برنامه‌هایی را برای سال آینده در نظر گرفته است. آمادگی برای ورود اینترنت G5 ، توسعه اینترنت اشیا، مقررات‌گذاری در حوزه فعالیت کسب و کارهای اینترنتی به منظور جبران خلاء قانونی در این حوزه و نظارت بر عملکرد فعالان کسب و کارهای مجازی در حوزه ICT از جمله برنامه‌های این وزارتخانه به شمار می‌روند. این در حالی است که بسیاری بر این عقیده هستند که اینترنت 4G نیز هنوز از کیفیت مناسب در کشور برخوردار نیست. برخی از مدیران امنیتی کشور نیز بر این باور هستند که اینترنت اشیا نباید در کشور توسعه یابد، گروهی از نهادهای دولتی معتقدند استارتاپ‌ها باید از آنها مجوز بگیرند در غیر این صورت می‌بایست فیلتر شوند. وزارت ارتباطات در سال 98 با تمامی این چالش‌ها مواجه است.

توسعه اینترنت اشیا و آمادگی برای ورود اینترنت 5G

یکی از برنامه‌های مهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه اینترنت اشیا است. با وجود تمامی مخالفت‌های عده‌ای از مسئولان، مدیران این وزارتخانه معتقدند توسعه اینترنت اشیا در ایران الزامی است.

حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت و گو با فن‌آوا اظهار کرد: دو برنامه بسیار مهم را برای سال آینده در نظر گرفته‌ایم تا اجرایی کنیم؛ یکی از آنها آمادگی برای اینترنت 5G است، از سال 2020 اینترنت 5G در دنیا تجاری می‌شود و در چند حوزه می‌بایست آمادگی‌های لازم را داشته باشیم، یکی در بحث فرکانس است که باید باندهای فرکانسی لازم را در این حوزه ایجاد کنیم. برنامه دوم نیز در حوزه مقررات است، بحث داده‌های کلان (Big Data) به صورت بسیار جدی مورد بررسی قرار می‌گیرد و جدی تر از آن نیز اینترنت اشیا باید پیگیری شود، اینها حوزه‌هایی هستند که نیاز به مقررات‌گذاری دارند.

فلاح تاکید کرد: همچنین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال آینده ساماندهی دیتای ثابت به ویژه اینترنت ثابت را به طور جدی پیگیری می‌کند.

او در ادامه بیان کرد: در این حوزه وضعیت مطلوبی نداریم. چند اقدام را باید پیگیری کنیم؛ نخست آنکه فعالان این حوزه می‌بایست ساماندهی شوند. بازیگران این حوزه بسیار هستند، البته قصد نداریم الزامی ایجاد کنیم تا تعداد بازیگران این حوزه کاهش یابند اما قصد داریم شرایطی فراهم کنیم تا توسعه و سهم بازار مناسب نصیب فعالان مناسب این حوزه شود و در این راستا زیرساخت‌ها می‌بایست ساماندهی شوند، زیرساخت‌هایی که از وزارت نیرو می‌توان دریافت کرد، اجرای مصوبه "وی پی اس تری" و ظرفیت‌هایی که اپراتورها برای توسعه فیبر دارند نیز از دیگر برنامه‌هایی هستند که باید سال آینده دنبال کنیم.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: همچنین بهبود وضعیت نظارتی به‌ویژه در رابطه با حقوق مصرف‌کننده از جمله وظایف و اقدامات دائمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به‌شمار می‌رود. تقویت سامانه‌های 195 و سامانه‌های نظارت خودکار نیز از دیگر برنامه‌های ما برای سال آینده به شمار می‌روند. به تدریج نظارت‌های غیربرخط و غیرخودکار را کنار گذاشته و به سوی نظارت خودکار پیش خواهیم رفت. این 3 حوزه اولویت ما برای سال آینده هستند.

او در رابطه با تمهیدات سازمان تنظیم مقررات برای ساماندهی مجوزهای استارتاپ‌ها تاکید کرد: به طور کلی دنیا به سمت حذف مجوز پیش می‌رود و مجوزهای کلی جایگزین مجوزهای تخصصی از نهادهای مختلف شده‌اند. البته در برخی از حوزه‌ها به دلیل کمبود منابع مانند نیاز به باند فرکانس نمی‌توان فضای آزادی برای فعالیت در نظر گرفت بلکه می‌بایست فعالان این حوزه‌ها را ملزم به دریافت مجوز کرد اما در سایر حوزه‌ها بر اساس قانون نمی‌توان به دلیل در اختیار نداشتن مجوز، محدودیت ایجاد شود یا در صدور مجوزها محدودیت‌هایی اعمال شود.

 بهبود کیفیت اینترنت

از جمله برنامه‌های وزارت ارتباطات آماده سازی زیرساخت‌ها برای ورود اینترنت نسل پنجم، تقویت زیرساخت‌های امنیتی، ارتقای ظرفیت اینترنت و بهبود سرعت آن است.

سجاد بنابی، عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت و دستیار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور جوانان در رابطه با برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات زیرساخت در حوزه امنیت سایبری به فن‌آوا گفت: امنیت سایبری در ایران متولیان بسیاری دارد که یکی از آنها مرکز ماهر است، پلیس فتا، پدافند غیرعامل، مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری و مجموعه‌های امنیتی و اطلاعاتی دیگر. ما به‌عنوان شرکت زیرساخت تکلیف امنیتی نداریم.

بنابی تاکید کرد: یکی از برنامه‌هایی که از گذشته پیگیری کرده‌ایم خریداری ظرفیت‌های اینترنت است و هدف از این کار تنها افزایش ظرفیت اینترنت نبوده بلکه قصد ما پایداری اینترنت بوده و در اختیار داشتن ظرفیت‌های مختلف. برنامه دوم بحث شبکه ملی اطلاعات است. اکنون خدمات مختلفی به مردم از طریق اینترنت ارائه می‌شود، خدمات دولتی، کارهای اداری، تراکنش‌های مالی و خدمات بانکی دیجیتالی که با توسعه زیرساخت شبکه ملی کیفیت بهتری نیز خواهیم داشت.

او افزود: یک سایتی به نام latency.ir در حال فعالیت است که از سوی بخش خصوصی ایجاد شده است و مشابه آن را سازمان تنظیم مقررات نیز ایجاد کرده است. ما به صورت مداوم کیفیت شبکه را ارزیابی می‌کنیم. در حال حاضرهر نقطه‌ای در تهران با latency (تاخیر) کمتر از دو میلی ثانیه به اینترنت متصل می‌شود. مشابه این در دیگر کشورها 80 میلی ثانیه است. این دو میلی ثانیه کمک می‌کند که کسب و کارها انگیزه داشته باشند تا سرورهای خود را به داخل کشور منتقل کنند.

بنابی در رابطه با برنامه‌های مرتبط با اینترنت نسل پنجم و حرکت وزارت ارتباطات به سمت اینترنت 5G در سال 98 بیان کرد: این یک فعالیت تکنولوژیکی است و ما عملا زیرساخت آن را تامین می‌کنیم. لایه اکسس (دسترسی) خارج از کنترل دولت بوده و در اختیار اپراتورهای اینترنت و شرکت‌های FCP (شرکت‌های ارتباطات سیار) است. در این حوزه دولت سیاست‌گذاری و ریل‌گذاری می‌کند تا سرعت دسترسی مردم به اینترنت و شبکه ملی به اندازه‌ای زیاد شود که امکان استفاده از اینترنت نسل پنجم وجود داشته باشد.

او در پاسخ به این پرسش که بسیاری براین باور هستندکه حتی اینترنت 4G نیز در ایران به خوبی ارائه نمی شود اظهار کرد: متاسفانه امروزه نظرات کیفی دادن بسیار مد شده است. در کشور آذربایجان که حتی با مشکلاتی مانند تحریم‌ها نیز مواجه نیست تنها دو شهر اینترنت 4G دارند. در ترکیه 40 درصد از شهرها اینترنت 4G دارند، درایران در صددرصد از شهرها اینترنت 4G ارائه می‌شود، روستاها نیز 66 درصد از نسل چهارم اینترنت بهره می‌برند و فقط 3 درصد هیچ ارتباطی با اینترنت ندارند و در روستاهای کمتر از 20 خانوار حداقل یک عضو خانواده از طریق اپراتورهای موبایل به اینترنت دسترسی دارد. ما هدف‌گذاری کرده‌ایم که تا آخر برنامه چهارم 80 درصد از روستاهای بالای 20 خانوار در کشور، هر خانوار دو ارتباط اینترنتی داشته باشد. اگر شرایط خاص اپراتورها و تحریم‌ها پیش نمی‌آمد این برنامه سریع‌تر پیش می‌آمد.

بنابی در رابطه با قیمت اینترنت در ایران گفت: عده‌ای معتقدند قیمت اینترنت در ایران زیاد است. اگر قیمت اینترنت را با قیمت خودرو مقایسه کنیم خواهیم دید که قیمت خودرو در سال جاری 100 درصد رشد داشته و در بازار 200 درصد رشد داشته است اما اینترنت 10 درصد رشد قیمت داشته است. قصد داریم در سال آینده نیز قیمت اینترنت را کنترل کنیم تا افزایش چشمگیری نیابد.


تاریخ : 1398/01/24-14:15:07 | بازدید : 1300
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *